Ślad węglowy

Dlaczego warto liczyć ślad węglowy?
Gdańsk słynie z bujnych lasów, licznych parków i zapierających dech w piersiach plaż. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak walory natury korzystnie działają zarówno na mieszkańców, jak i turystów, którzy spędzają swój wolny czas w naszym wyjątkowym mieście. Jesteśmy również świadomi zmian klimatycznych i wpływu człowieka na ocieplenie klimatu, dlatego włączamy się w globalne działania mające na celu ocalenie Ziemi dla przyszłych pokoleń. Dzięki temu aktywnie przyczyniamy zarówno do ograniczania negatywnego wpływu człowieka na planetę, a także robimy co w naszej mocy, aby Gdańskiem można było cieszyć się przez kolejne stulecia.

Współpraca Visit Gdańsk i TerGo
Wspólnie z firmą TerGo organizacja Visit Gdańsk prowadzi programy edukacyjne i liczy ślad węglowy eventów. TerGo to certyfikowana B Corporation z siedzibą w Gdańsku, która wspiera firmy i organizacje w efektywnym zarządzaniu emisjami CO2e. Wyjątkowość podejścia TerGo polega na jego kompleksowości: zespół TerGo jako jeden z nielicznych na świecie oferuje usługi we wszystkich trzech zakresach: liczenia, redukowania i offsetowania nieuniknionych emisji gazów cieplarnianych.

Tergoscope carbon accounting software
Liczenie emisji umożliwia innowacyjny program Tergoscope opracowany przez zespół TerGo składający się z naukowców, specjalistów ESG, UX i IT. Carbon accounting software Tergoscope umożliwia firmom i organizacjom dowolnej wielkości szybkie i efektywne liczenie emisji we wszystkich trzech zakresach (ang. Scopes), a także zautomatyzowane generowanie raportów śladu węglowego. Z uwagi na zmieniające się prawo dotyczące ochrony klimatu stopniowo coraz więcej firm i organizacji zobowiązanych jest do raportowania swoich wskaźników ESG, w tym także śladu węglowego. Tergoscope ułatwia cały proces zbierania danych, dzięki czemu firmy nie muszą już zatrudniać zewnętrznych ekspertów, aby policzyć swoje emisje. Ponadto zespół ekspertów i naukowców TerGo przygotowuje dopasowane plany redukcyjne, które umożliwiają ograniczenie emisji, tym samym zbliżając firmę do net zero.

Zmieniające się regulacje dla klimatu
Porozumienie Paryskie, Zielony Ład, Fit for 55, CSRD, CSDD i inne europejskie i ogólnoświatowe regulacje już teraz zobowiązują firmy do raportowania emisji gazów cieplarnianych. Świat zobowiązał się do osiągnięcia neutralności węglowej do roku 2050, a do roku 2030 – do ograniczenia emisji o 55% w stosunku poziomów z roku 1990. Zgodnie z raportem IPCC takie kroki są niezbędne, aby powstrzymać ludzkość przed koniecznością zmagania się z najgorszymi skutkami zmian klimatu, z których wiele odczuwamy już dzisiaj. Gwałtowne zjawiska pogodowe, susze przeplatane powodziami, wichury, masowe wymieranie gatunków, problemy z uprawami i rosnące ceny żywności, trudności z dostępem do wody – z tymi wyzwaniami musimy zmagać się już dzisiaj. Zmieniające się legislacje są niezbędne, aby zachować planetę nawet nie dla przyszłych pokoleń, ale już dla naszych dzieci.

Skontaktuj się z nami TerGo