Miasto z historią

Gdańsk to miasto wybitnych osobistości i ważnych dla losów świata wydarzeń. Początek II wojny światowej, narodziny Solidarności, Lech Wałęsa, Gabriel Fahrenheit, Jan Heweliusz - to tylko kilka z wielu przykładów bogatej historii miasta.

Gdańsk to miasto o ponad 1000-letniej historii. W średniowieczu było to jedno z najważniejszych miast portowych Europy. Należąc do ligi miast hanzeatyckich, zajmowało kluczową pozycję przy przepływie handlu i usług pomiędzy państwami nadbałtyckimi, a resztą Starego Kontynentu.

Członkostwo w Hanzie odcisnęło swoje piętno m.in. na architekturze Gdańska. Niderlandzka cegła przybywała do Gdańska statkami, to właśnie z niej powstawały gotyckie budowle. Wiele z nich, jak np. Bazylika Mariacka, Ratusz Głównego Miasta czy Żuraw, przetrwało do dziś. 

Od wieków Gdańsk był kluczowym ośrodkiem browarniczym w tej części Europy, obejmującym m.in. Pomorze, Państwo Krzyżackie, Prusy Królewskie, Rzeczpospolitą i Królestwo Prus. Znaczenie tego miasta budowały setki małych, rzemieślniczych browarów, które zrzeszał wpływowy Cech Browarników. Przez stulecia eksportowano stąd piwo, szczególnie tzw. piwo jopejskie, do wielu krajów europejskich, w tym głównie do Anglii.

Mówiąc o nowożytnej historii Gdańska, nie można pominąć takich postaci jak Jan Heweliusz czy Gabriel Fahrenheit. Pierwszy z nich był uznanym niemieckim matematykiem, astronomem i browarnikiem. Drugi był niemieckim fizykiem i inżynierem, znanym przede wszystkim jako twórca termometru rtęciowego oraz autorem słynnej skali pomiaru temperatury, która nosi jego imię. Obaj urodzili się w Gdańsku.

W XX wieku to właśnie Gdańsk stał się miastem ważnych wydarzeń, które wpłynęły na dalsze losy świata. To tu, 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, wskutek której, Główne Miasto zostało zniszczone w 93%. Główna część jego odbudowy miała miejsce w latach 50. i 60. XX wieku. Wydarzenia wojny, w kompleksowy i obiektywny sposób przedstawia wystawa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 

Kolejnym ważnym wydarzeniem, które zmieniło losy świata było utworzenie NSZZ "Solidarność" oraz strajki, które rozpoczęły się w Gdańsku, w sierpniu 1980 roku. To one dały początek przewrotu w Europie, w wyniku którego obalono system komunistyczny w tej części świata. W Polsce, symboliczną datą upadku komunizmu był 4 czerwca 1989 roku - przeprowadzenie pierwszych, częściowo wolnych wyborów.