Aktualności > Konferencja RDA Plenary Meeting ma szanse po raz pierwszy odbyć się w Gdańsku

Konferencja RDA Plenary Meeting ma szanse po raz pierwszy odbyć się w Gdańsku

(2021-05-27)

Politechnika Gdańska wraz z PCO Symposium Cracoviense stara się o pozyskanie praw do organizacji konferencji RDA Plenary Meeting w 2022 roku w Gdańsku, ważnego wydarzenia  związanego z wymianą, przetwarzaniem i przechowywaniem danych. 

Research Data Alliance (RDA) zrzesza ponad 10 000 członków ze 145 krajów. RDA Plenary Meeting jest spotkaniem odbywającym się dwa razy w roku, na którym członkowie RDA omawiają swoje osiągnięcia, postępy i plany na przyszłość. Międzynarodowi eksperci danych badawczych spotykają się podczas konferencji w celu wymiany poglądów, w tym przeszkód społecznych dotyczących udostępniania danych, wyzwań edukacyjnych i szkoleniowych, planów zarządzania danymi oraz certyfikacji repozytoriów danych, dyscyplinarnej i interdyscyplinarnej interoperacyjności, a także aspektów technologicznych.

Konferencja liczy zwykle ok. 500 uczestników i jeszcze nigdy wcześniej nie odbywała się w Polsce. Inicjatorem pozyskania wydarzenia do Polski jest Symposium Cracoviense, a liderem  przedsięwzięcia i Przewodniczącą Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Pani dr Anna Wałek, Dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, członek RDA. Dr Anna Wałek jest członkiem komitetów organizacyjnych i naukowych licznych konferencji, seminariów i sympozjów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Była m.in. w zespole organizującym Kongres IFLA (Światowy Kongres Bibliotek i Informacji) we Wrocławiu w 2017 r (3000 osób). a obecnie jako członek zarządu i sekretarz International Association of University Libraries (IATUL), jest w zespole organizującym konferencję tego stowarzyszenia w Porto w 2021 r.

Ofertę na organizację konferencji RDA 2022 w Gdańsku wspierają instytucje branżowe, związane z przetwarzaniem danych w Polsce, Polska Organizacja Turystyczna, Miasto Gdańsk oraz Gdańsk Convention Bureau. Decyzja o tym gdzie wydarzenie odbędzie się w 2022r. zapadanie na konferencji w Seulu w listopadzie bieżącego roku.

Autor: Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, ICCA Board Member, Wiceprezes Zarządu SKKP
 

Wróć