News > PUNTO MICE o Gdańsku

PUNTO MICE o Gdańsku

(2020-05-20)

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł autorstwa Evy Lopez Alvares z hiszpańskiego magazynu branżowego PUNTO MICE. Tekst powstał po odwiedzinach Pani Evy w Gdańsku, które odbyły się tuż przed wybuchem pandemii Koronawirusa - na początku marca. Publikujemy tłumaczenie artykułu w sekcji dotyczącej Gdańska / Trójmiasta oraz pełny, oryginalny tekst w osobnym pliku do pobrania (j. hiszpański).

Gdańsk

Jest stolicą bursztynu i województwa pomorskiego, położony na północy kraju, nad Morzem Bałtyckim, posiada ciekawą historię związaną z Ligą Hanzeatycką.

Dziś stanowi interesujący kontrast między miastem historycznym a nowoczesnym, między historią związaną z arystokracją Europy Północnej, a ruchem społecznym zrodzonym w Stoczni Gdańskiej, który zmienił polityczny bieg wydarzeń naszego kontynentu.

W miejscu gdzie rozpoczęły się strajki w 1980 r., na terenie Stoczni Gdańskiej, w miejscu gdzie narodziła się „Solidarność”, znajduje się jeden z najciekawszych obiektów regionu - Europejskie Centrum Solidarności. Ta instytucja kultury umożliwia zgłębienie historii „Solidarności”, która odegrała zasadniczą rolę w upadku komunizmu. Centrum zostało otwarte w 2014 r., a Lech Wałęsa- założyciel Solidarności i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, posiada wewnątrz swoje biuro. Jego zainteresowanie witaniem gości i uczestnictwem w każdej imprezie jest proporcjonalne do bardzo dużego zapotrzebowania na jego obecność.

Budynek, którego architektura symbolizuje budowany statek, jest nie tylko muzeum z audioguidem w języku hiszpańskim, które można zwiedzić w ok. półtorej godziny. W siedzibie Centrum, na parterze, znajduje się również: miejsce, gdzie można zorganizować przyjęcie koktajlowe do 470 osób, sala audytoryjna na 417 miejsc. Kolejne dwie sale, znajdujące się na wyższych piętrach przeznaczone są dla spotkań branży MICE.

 
Stolica bursztynu i historii

Początki Gdańska sięgają odkrycia tzw. „Bałtyckiego złota”, jednak miasto jest znane także z tego, że rozpoczęła się tu II Wojna Światowa - pierwsza konfrontacja wojsk polskich z najeźdźcami niemieckimi.

W rezultacie wojny 80% miasta zostało zniszczone. Obecnie odbudowane historyczne centrum miasta pozwala cofnąć się do epoki przedwojennej, w której można podziwiać zabytkowe gdańskie kamienice, perły architektury, wzniesione przez miejscową arystokrację i kupców, którzy wzbogacili się na handlu.

Czterogwiazdkowy Radisson Gdańsk Hotel, został otwarty rok temu w samym sercu miasta, wybudowany na bazie ruin wojennych jest dziś pięknym hotelem, który oddaje hołd początkom miasta. Dysponuje 351 pokojami, 9 salami konferencyjnymi mieszczącymi 700 osób z widokiem na Motławę. W jednym z trzech największych apartamentów, które uzupełniają ofertę pokoi, aż osiem osób może cieszyć się widokiem na Główne Miasto. Taras na szczycie budynku pozwala na organizację imprez do 160 osób. Hotel posiada również salę fitness, strefę spa z pięcioma kabinami do masażu oraz kryty basen.

Hotel jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania miasta. Obok znajduje się największy średniowieczny żuraw w Europie, który jest atrakcją turystyczną - działał przez 500 lat - oraz Zielona Brama, która łączy ulicę Długi Targ, z czymś w rodzaju Rynku Głównego, na którym znajdują się najpiękniejsze kamienice miasta i zabytkowy Ratusz Głównego Miasta.

Obecnie, w Ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Gdańska. W Sali Białej Ratusza możliwa jest organizacja wydarzeń do 90 osób. Salę Czerwoną Ratusza zdobi oryginalny sufit, pomieszczenie jest również używane do organizacji wydarzeń, które nie wymagają serwisu kuchennego. Uroczyste kolacje do 150 osób organizowane są w budynku sąsiednim - Dworze Artusa. 

W centrum historycznym miasta znajduję się także Hotel Gdańsk podzielony na dwie części: cztero- i pięciogwiazdkową.

Kameralną atmosferę najbardziej ekskluzywnej części hotelu potęgują małe okna budynku, który średniowieczu pełnił rolę spichlerza. W sumie, Hotel dysponuje 90 pokojami (38 z nich znajduje się w części czterogwiazdkowej), centrum konferencyjnym, z możliwością organizacji szkoleń do 120 osób. W hotelowej restauracji organizowane są degustacje piwa, podczas, których grupy zorganizowane mają możliwość otworzyć beczkę piwa i od razu spróbować pysznego napoju.

 
Trójmiasto

Gdańsk jest największym z trzech miast tworzących Trójmiasto, wraz z Gdynią i Sopotem. Obecnie jest to nieprzerwany obszar miejski, który skupia milion mieszkańców wokół trzech bardzo różnych klimatów: historycznego Gdańska, uzdrowiskowego Sopotu i nowoczesnej Gdyni.

Olivia Business Center, to miejsce, z którego można zobaczyć teraźniejszość i przyszłość Trójmiasta. Jest to nowa inwestycja w jednej z najstarszych dzielnic Gdańska, w drodze do Sopotu, w której obecnie mieści się 200 biur - w tym w Amazon i PwC. Piętra od 32 do 34, najwyższego budynku w północnej Polsce są wykorzystywane do organizacji imprez w przestrzeni korporacyjnej, otwartej w grudniu 2019 r.

32-gie piętro to obserwatorium z dwiema małymi salami konferencyjnymi i tarasem. Piętro nr 33 to siedziba restauracji prowadzonej przez Hiszpana - Paco Péreza, z prywatną salą i przepięknym widokiem, z możliwością zorganizowania kolacji na 12 osób. W restauracji Arco by Paco Pérez wszystko wydaje się otoczone niebem, w tym kuchnia, która „unosi się” nad miastem dzięki całkowicie przeszklonym ścianom. 34-te piętro służy do organizacji konferencji do 350 uczestników.

Sopot to miasto uzdrowiskowe szczególnie często odwiedzane w weekendy i w okresie wakacyjnym, słynące, z jakości powietrza i wód oraz najdłuższego drewnianego molo w Europie, z którego można zobaczyć Zatokę Gdańską.

Sopocki Marriott Resort&Spa, usytuowany tuż nad Morzem Bałtyckim i wyposażony w tor hydrotermiczny z zewnętrznym jacuzzi, został niedawno odnowiony. W tym 145-pokojowym hotelu dominuje drewno i szkło.

Gdynia to nowe miasto, najlepszy przykład polskiej architektury modernistycznej, z oryginalną i ciekawą przestrzenią wydarzeń: Muzeum Emigracji, które znajduje się w budynku dawnego Dworca Morskiego zbudowanego w 1933 r. Na pierwszym piętrze znajduje się duża sala z tarasem i widokiem na port, w której można zorganizować przyjęcia koktajlowe.

W Muzeum znajduje się interesująca wystawa poświęcona przyczynom polskiej emigracji w różnych okresach czasu, zapraszająca zwiedzającego do stania się na chwilę podróżnikiem, który doświadcza udręki warunków wyjazdu, samej podróży i przyjazdu do celu - początkowo do Nowego Jorku, a następnie do innych miast w Stanach Zjednoczonych.

ORYGINALNY TEKSTPOLONIA-2 (3.31 MB)

Wróć