Badania turystyki

Zachęcamy do korzystania z gotowych opracowań danych lub zadawania nam pytań o dane, które Państwa interesują. W miarę możliwości będziemy się dzielić tym, co wiemy lub przygotujemy dla Państwa analizę danych. Możecie Państwo także podzielić się swoim danymi, przyłączając się do prowadzonych przez nas projektów.

Systematycznie zbieramy i analizujemy dane w następujących projektach badawczych:


Wielkość i struktura ruchu turystycznego. Od 2016 roku szacujemy liczbę przyjeżdżających do Gdańska turystów i jednodniowych odwiedzających oraz gości krajowych i zagranicznych w oparciu o dane GUS oraz informacje z badań ankietowych (około 2,5 tys. ankiet realizowanych każdego roku). Od 2023 roku uzupełniamy te analizy o dane z telefonii komórkowej. Równolegle korzystamy z prognoz dotyczących wielkości ruchu turystycznego przygotowywanych przez firmę Oxford Economics.


Liczba spotkań i wydarzeń organizowanych w Gdańsku. Zbieramy dane na temat większych spotkań biznesowych, konferencji i targów, które odbywają się w Gdańsku. Co roku pozyskujemy je od około 30 partnerów. Dane te są przekazywane do Poland Convention Bureau oraz baz ICCA i stają się podstawą do szacowania potencjału Gdańska jako destynacji biznesowej. Poza tym analizujemy wielkość i charakterystykę spotkań, a efekty analiz publikujemy w postaci infografiki.


Charakterystyka zachowań gości. Każdego roku realizujemy około 2,5 tys. ankiet z osobami, które przyjechały do Gdańska w celach turystyczno-wypoczynkowych (CAPI. N2 500). Pytamy przede wszystkim o cele przyjazdu, sposoby spędzania czasu oraz ocenę pobytu. Na bazie tych badań publikujemy infografiki ruchu turystycznego.


Obłożenie miejsc noclegowych. Dane otrzymujemy bezpośrednio od gdańskich hoteli i innych obiektów noclegowych (co miesiąc od około 65-70 partnerów). W zamian udostępniamy im indywidualne raporty, a na bazie pozyskanych danych wyliczamy średni poziom obłożenia miejsc noclegowych dla Gdańska. Poza tym korzystamy z danych udostępnianych przez firmy: STR (rynek hotelowy w Trójmieście), AirDNA i Lighthouse (rynek najmu krótkoterminowego w Gdańsku), a także danych GUS.


Zachowania posiadaczy Karty Turysty i Gdańskiej Karty Mieszkańca. Na bieżąco analizujemy dane dotyczące korzystania z Karty Turysty (ok. 8-15 tys. użytkowników rocznie) oraz Gdańskiej Karty Mieszkańca (ok. 350 tys. osób). Sprawdzamy przede wszystkim, jakie obiekty są odwiedzane, jak wizyty rozkładają się w ciągu roku, tygodnia i doby, a także – jaka jest charakterystyka demograficzna gości. Na tej podstawie przygotowujemy raporty dla obiektów będących partnerami Kart, a także podejmujemy decyzje dotyczące rozwoju tych produktów.


Badanie znajomości marki VisitGdańsk i wizerunku Gdańska. Raz w roku przeprowadzamy badanie na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych użytkowników Internetu (CAWI, N=1 000). Co roku pytania nieco się zmieniają, ale łączą się z tematem wizerunku Gdańska jako destynacji turystycznej.


Opinie mieszkańców na temat turystyki, czyli impakt społeczny turystyki. Od 2021 r. dwa razy w roku (wiosną i jesienią) realizujemy badanie ankietowe dotyczące wpływu ruchu turystycznego na miasto i jego mieszkańców. Zaproszenie do udziału w badaniu jest rozsyłane do posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca, więc uzyskiwana próba nie jest próbą reprezentatywną. Spotykamy się jednak z dużym odzewem ze strony respondentów, w każdej fali badania bierze udział ok. 1-1,5 tys. osób (CAWI). Ponieważ mierzymy każdorazowo te same wskaźniki, możemy obserwować ewentualne zmiany opinii mieszkańców w czasie.


Wpływ turystyki na gospodarkę miasta, czyli impakt ekonomiczny turystyki. Od 2023 roku staramy się szacować wielkość wydatków, jakie ponoszą uczestnicy wybranych dużych wydarzeń, które odbywają się w Gdańsku. Każde z tego typu badań jest projektowane indywidualnie. Korzystamy m.in. z danych o obłożeniu miejsc noclegowych i cenach noclegów, z danych telefonii komórkowej, danych organizatorów wydarzeń oraz danych zbieranych w badaniach ankietowych. Jednocześnie monitorujemy wielkość branży turystycznej i jej wpływ na rynek pracy w oparciu o dane ZUS.


 


POZOSTAŁE PROJEKTY